Forum Player® - Oyun İndir,Crack,Serial,İnternet,Yardım
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Dünyanın En İyi Bilgisayarı

YazarMesaj
Fahrenheit
Admin
Admin
Fahrenheit

Moderatör Alımları Başlamıştır!

Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 136
Konu Sayısı Konu Sayısı : 68
Şehir Şehir : İzmir
Favori Oyun Favori Oyun : Kingsage

Dünyanın En İyi Bilgisayarı Empty
MesajKonu: Dünyanın En İyi Bilgisayarı   Dünyanın En İyi Bilgisayarı EmptyPtsi Ağus. 09, 2010 9:06 pm

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Dünyanın en süper bilgisayarı IBM'in Los Alamos Laboratuvarı'ndaki RoadRunner.

32'inci Super Bilgisayar listesi yayınlandı. Dünyanın en büyük 500 bilgisayarının sıralandığı listede IBM'in geliştirdiği Los Alamos Laboratuvarı'ndaki RoadRunner sistemi yine birinci oldu. 1.105 teraflop gücünde çalışan RoadRunner'ı zorlayan ise "Jaguar" isimli bilgisayar oldu. Cray X4T ve XT5 sistemleri tabanlı bu süper bilgisayar ise 1.059 teraflopluk performansı ile RoadRunner'ı neredeyse yakaladı.

Tamamen x86 tabanlı işlemcilerden kurulu olan Jaguar'da yaklaşık 45 bin tane 4 çekirdekli AMD Opteron işlemci kullanılıyor.

32'inci Top500 Super Bilgisayar listesinde dikkat çeken noktalar ise şöyle

Super Bilgisayar listesinde 379 sistemde Intel işlemci kullanılırken, IBM Power PC işlemci kullanan sistem sayısı 60 ve AMD işlemci kullanan sistem sayısı 59.

336 sistemde dört çekirdekli işlemciler tercih edilirken, 153'ünde çift çekidrekli işlemciler var. Sadece dördü ise tek çekidekli işlemcilerden kurulmuş.

Altı ay önce IBM listede 210 süper bilgisayara sahipken, IBM'in kurulu sistem tabanı listede aşağıya inmiş durumda.

Dünyanın En İyi Bilgisayarı
1 sayfadaki 1 sayfası